Nikdo nic nepochopí, nikdo se nic nedoví...

Duben 2015

škola není žádný stres

26. dubna 2015 v 10:06
jo a tráva je růžová a já chovám na zahradě stádo jednorožců
Tuhle větu asi slyšel každý student, ideálně s přídavkem "co budeš říkat, až začneš pracovat abudeš se muset živit?" Nevím jak vy, ale já bych za ní trhala hlavy. Je pravda, že nemám srovnání s prací, ale jestli je to větší stres, mám strach, že se jednou všichni zblázníme.

Možná byla škola za generace našich rodičů snažší, možná byli komunismem otepaní jedinci odolnější, těžko říct. A nebo je to zapomnění. Já taky teď s láskou a slzou v oku vzpomínám na časy primy, protože se nic nedělalo, úkolů bylo málo a testů ještě míň. Ale jak jsem na to koukala tehdy?

MYlím, že preoblémem je to, že náš vzdělávací systém (nechci ho tu probírat opodrobna, ale je třeba se o něm zmínit) je postaven na tom, že je třeba se vše našprtat. "Učit se, učit se, učit se" jeden z mnoha přebytků socialsmu. Jenže ono jje to těžké, když se má člověk na středu naučit básníky renesance, na čtvrtech charakteristiku karboxylových kyselin a řeky v Asii a na pátek rozmnožování kapradí. Nezlobte se na mě, ale nepřehání to trochu? Typická otázka "a k čemu mi to jako bude?" se nabízí, avšak odpovědět se na ní dá těžko. Snad nás to má připravit na život, kde se po nás bude chtít spousta podobně užitečných volovin.

Nejhorší na tom všem je, že každý učitel/profesor trpí přesvědčením, že
1) všichni studenti půjdou na obor, který učí
2) všechny to zajímá
3) nikdo nemá celé dny na práci nic jiného, než se učit na jeho předmět
Ale já
1) kupříklau nenávidím zeměpis, nemám šanci si zapamatovat slepou mapu a nějaké pasáty jsou mi upřímně totálně ukraené
2) tomuto předmětu se hodlám v životě vyhnout asi jako se mně vyhýbá schopnost ho vstřebat
3) musím se učit i na OSTATNÍ přeměty
4) mám i mimoškolní aktivity
V důsledku z toho vyplývá, že nic neumím a štve to jak mě, tak vyučujícího. Co vím, tak v např. v Británii si stuenti volí předměty a pak ještě to, co konkrétně je v aném předmětu zajímá. Víte, mívali jsme profesora, který veškerý výklad zaměřoval na kulturu a sociálně-politickou stránku věci. A bavilo mě to. A taky to byl zemák. Ale pardon, hercynské vrásnění mě prostě nerajcuje.

K tomu si každý učitel vymyslí prezentace, seminárky, protokoly, souhrnné testy, pololetní testy, závěrečné testy, zkrátka hodiny práce, které je samozřejmě v pořádku vypracovávat už v 11 letech. Dobře si pamatuji, jak jsem velmi dávno, za mých mladých let spala kvůli seminárce asi dvě hodiny a jak jsem byla mimo. Teď už jsem vlastně zvyklá.

Proč? Aby si zvykla nespak kvůli daňovým přiznáním, vypracovávání studií nebo abych vyrobila na běžícím pásu ještě nějakou tu stovku součástěk? Nebo je vážně tak důležité vědět, co si já osobně myslím o problému banánových republit a o squatterech.

Vážně, páni učitelé a paní učitelky, nejste tu sami a my taky chceme život!

Kmeny

23. dubna 2015 v 0:56 kultůra
Jsou všude kolem nás. Některé se navzajem nesnáší. Některé jsou nesnášeny společnoustí. Některé společnost fascinují. Kmeny.

Možná jste o tomto projektu slyšeli, možná ne. Možná jste součástí některých z nich. Tento projek mapuje život různých subkultur v Česku. Původně vyšla kniha od Vladimira 518. Je to tlustá bichle plná obrýzků, vznikla z rozhovorů se členy jednotlivých kmenů. Je úžasná! Bohužel jí nevlastním, ale měla jsem možnost si li prolistovat a pár článků i přečíst.
Teď vzniká i série dokumentů. Jsou na stránce http://kmeny.tv/ nebo na youtube. Musím říct, že zrovna tay se potvrzuje pravidlo kniha > film, ale je to díl od dílu.

Co jsou to vlastně ty kmeny? Skupiny lií, které spojuje jedna filosofie, hudba, přesvěčení, styl... Punkáči, hooligans, sprejeři... A tyto kmeny se scházejí. O některých se ví víc, o některých míň. O některých nemá společnost valné mínění. A tím, řekla bych, narážím na pointu celé knihy. Má bořit předsudky. Člověk zjišťuje, že punkáč může být abstinující vegetarián a že cosplay není pro děti. A myslím, že to ukazuje skvěle.

Myslím, že hlavním problémem je, že se o projektu neví. Neměl a nemá žádnou reklamu. Samozřejmě není úplně bez zájmu. Problém je v tom, že členové kmenů jsou ti, díky kterým Kmeny zmizely z pultů. Ale není náhodou cílovou skupinou spíš stereotypní člověk?